Instytut Fizjologii i Żywienia Zwierząt im. Jana Kielanowskiego
Polskiej Akademii Nauk

Aktualności

Prof. dr hab. Aleksandra Ziołecka (1924-2024)
Wspomnienie

Profesor  Aleksandra  Zofia Ziołecka  z   domu  Szyfter  urodziła  się  w  Poznaniu
13 grudnia 1924 roku. Od rodziców przejęła zasady, które zawsze były dla niej najważniejsze: patriotyzm, odpowiedzialność i szacunek do wykonywanej pracy.

Była absolwentką Wydziału Rolnego Uniwersytetu Poznańskiego, gdzie w 1950 roku uzyskała stopień inżyniera rolnictwa i magistra nauk agrotechnicznych. Stopień doktora nauk rolno-leśnych nadała Jej Rada Wydziału Zootechnicznego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w 1960 roku, a w roku 1969 uzyskała stopień doktora habilitowanego na tej samej uczelni. W 1981 roku Pani Profesor otrzymała tytuł  profesora  nadzwyczajnego  nauk  rolniczych, a w 1988 roku tytuł profesora  zwyczajnego. Pracę zawodową Pani Profesor rozpoczęła w 1950 roku w Oddziale  Doświadczalnictwa  Żywieniowego  Instytutu  Zootechniki  w Bydgoszczy. Oddział ten stał się zalążkiem Instytutu Fizjologii i Żywienia Zwierząt w Jabłonnie, w którym od 1955 roku realizowała swoją naukową przygodę.

W  latach  1955-1970   Pani  Profesor   pracowała   na  stanowisku  adiunkta, a następnie na stanowisku samodzielnego pracownika naukowo-badawczego. W tym czasie kierowała  Pracownią  Żywienia  Przeżuwaczy,  a  w latach 1985-1989  była  kierownikiem Zakładu Fizjologii i Żywienia Przeżuwaczy. Pomimo przejścia na emeryturę w roku 1989 Pani Profesor nadal kontynuowała działalność zawodową.

W tym czasie Instytut przejął publikację czasopisma naukowego Roczniki Nauk Rolniczych, ser. B. Zootechniczna pod redakcją Polskiej Akademii Nauk. Zostało ono   przekształcone   w   Journal   of   Animal   and   Feed  Sciences,  w  którym Sekretarzem  redakcji i jednocześnie „dobrym duchem” była  Profesor Ziołecka.

Pani Profesor była wybitnym specjalistą w zakresie paszoznawstwa i żywienia zwierząt przeżuwających. Pełniła wiele ważnych funkcji w gremiach naukowych m.in. w towarzystwach naukowych i redakcjach renomowanych czasopism.

Z uwagi na liczne zasługi na rzecz zootechniki polskiej Pani Profesor została wyróżniona  tytułami  Honorowego  Członka Komitetu  Nauk Zootechnicznych i Akwakultury PAN oraz Honorowego Członka Towarzystwa Zootechnicznego PAN. Za całokształt działalności została także uhonorowana odznaczeniami państwowymi m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi.

Pani Profesor zostanie w naszych wspomnieniach jako Osoba niezwykle pogodna, skromna, życzliwa, która potrafi słuchać i okazać wsparcie. 
Na zawsze pamiętać będziemy jej dobroć, uprzejmość i szacunek
z jakim darzyła każdego człowieka.

Pani  Profesor  zmarła 25 kwietnia 2024 roku  w  Łodzi  i  została  pochowana  w rodzinnym Poznaniu na Cmentarzu Sołackim.

Dyrekcja Instytutu i Komitet Redakcyjny
Journal of Animal and Feed Sciences

Najnowsze konkursy Narodowego Centrum Nauki  na projekty badawcze OPUS 27 oraz PRELUDIUM 23

Zapraszamy pracowników naukowych do zapoznania się z ogłoszeniami NCN n.t. konkursów OPUS 27 oraz   PRELUDIUM  23  oraz  skorzystania  ze  szkoleń
on-line NCN dla wnioskodawców.

zobacz więcej »

Konkurs Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na projekty naukowe w ramach IV edycji programu LIDER

Konkurs skierowany jest do młodych naukowców. Wyniki prac badawczo-rozwojowych w ramach projektów mogą być wdrożone m.in. w gospodarce.

zobacz więcej »

Wykłady i prezentacje wyników prac badawczych naukowców w ramach cyklicznych seminariów 

W ramach seminariów  organizowanych przez dr Bartosza Osucha z  Zakładu Fizjologii Zwierząt naukowcy z naszego Instytutu a także z innych ośrodków naukowych prezentują m.in. wyniki prac naukowych.

zobacz więcej »

Najnowsze  Projekty   badawcze pracowników naukowych IFŻZ PAN

Dr inż. Patrycja Młotkowska z Zakładu Fizjologii Zwierząt, w ramach konkursu MINIATURA 7 otrzymała finansowanie NCN zadania badawczego pt.: „Wpływ mikroplastiku na funkcje osi podwzgórze-przysadka-gonady (HPG)-badania wstępne in vivo na modelu owcy”.

    Gratulujemy serdecznie i życzymy powodzenia!

zobacz więcej »

XXVI Warsztaty Zootechniczne

W dniach 7 i 8 października 2023 r odbyły się  XXVI Warsztaty Zootechniczne „Nowe wyzwania w hodowli i chowie zwierząt w praktyce”, których  Organizatorem był Zarząd Warszawskiego Koła PTZ. Warsztaty odbyły się w Lubuskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Kalsku i gospodarstwie rolnym państwa Kariny i Tomasza Jakielów we wsi Ługi w gminie Otyń. Sesja seminaryjno-posterowa oraz pobyt w gospodarstwie rolnym były inspirujące  i  interesujące  również dla naukowców
z naszego Instytutu.

27. Festiwal   nauki  w  Instytucie   Fizjologii
i Żywienia Zwierząt im. Jana Kielanowskiego PAN

W dniach 15-29 września 2023 r. odbędzie się 27. Festiwal nauki w którym udział wezmą również naukowcy z naszego Instytutu. Zapraszamy do zapoznania się z tematyką wykładów i lekcji festiwalowych.

zobacz więcej »

konferencje_z_wykresem_pol
Andrzej-Herman
XLIX Sesja Naukowa Sekcji Żywienia Zwierząt Komitetu Akwakultury, Polskiej Akademii Nauk

W dniach 25-27 września 2023 r. na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie odbyła się między-narodowa konferencja pt.: „Doskonalenie żywienia w zrównoważonej produkcji zwierzęcej”, której współorganizatorem był m.in. nasz Instytut.

Wybór dyrektora Instytutu Fizjologii i Żywienia Zwierząt im. Jana Kielanowskiego PAN (IFŻZ PAN) na kadencję 2023-2027

W wyniku konkursu na stanowisko dyrektora instytutu naukowego Polskiej Akademii Nauk uchwałą nr 2/2023 z dnia 30 marca 2023 roku, Komisja konkursowa wyłoniła kandydaturę dr. hab. Andrzeja Hermana, profesora instytutu na dyrektora IFŻZ PAN.

zobacz więcej »

Specjalny numer „Nutrients” 'Dietary Lipids in Health and Disease Prevention’

Współredaktorzy gościnni specjalnego wydania czasopisma „Nutrients” – dr hab. inż. Małgorzata Białek i dr hab. Agnieszka Białek zapraszają  do nadsyłania artykułów oryginalnych i krótkich doniesień  (dedline 6.05.2024):

zobacz więcej »

Kategorie A i B+
Znamy wyniki ewaluacji jakości działalności naukowej Instytutu Fizjologii i Żywienia Zwierząt im. Jana Kielanowskiego PAN

29 lipca 2022 roku otrzymaliśmy wyniki ewaluacji jakości działalności naukowej (2017-2021), przeprowadzonej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach uprawnień Instytutu w dyscyplinach naukowych: zootechnika i rybactwo oraz nauki biologiczne.

zobacz więcej »

Akredytacja AAALAC International dla Laboratorium Dużych Modeli Zwierzęcych IFŻZ PAN

Laboratorium Dużych Modeli Zwierzęcych z naszego Instytutu, w dniu 7 czerwca 2022 r. otrzymało pełną akredytację Association for Assessment and Accreditation of Laboratory Animal Care International Council (AAALAC International).

Stypendium Ministra Edukacji i Nauki
dla dr Michała Szlisa

W imieniu Dyrekcji oraz Pracowników Instytutu Panu dr Michałowi  Szlisowi z Zakładu Fizjologii Zwierząt serdecznie gratulujemy i życzymy realizacji wszystkich celów i zamierzeń oraz inspiracji i zapału w podejmowaniu nowych wyzwań.

zobacz więcej »

Dbamy o jakość żywienia

Od 68 lat dbamy o jakość żywienia zwierząt. Prowadzimy badania badania podstawowe i prace rozwojowe w zakresie fizjologii żywienia zwierząt, metabolizmu i wykorzystania składników pokarmowych oraz substancji aktywnych biologicznie zawartych w paszach, a także w zakresie neuroendokrynologii, endokrynologii wzrostu, rozwoju i rozrodu zwierząt gospodarskich i laboratoryjnych. 

Skip to content